הצהרת מפרסם
אתם במקום הראשון. כל הזמן.
שואלים אותנו – "מה האינטרס שלכם בווייזר"? ואנחנו עונים – אתם. האינטרס שלנו הוא להגיש לכם מידע ברור, בשפה שכל אחד יכול להבין ובאופן אובייקטיבי לחלוטין. כך שתוכלו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם.

לא אכפת לנו מאיזה גוף תבחרו לממש את ההצעה, כל עוד תבינו למה אתם נכנסים, מהם התנאים ואיך אתם יכולים לחסוך. את כל זה אנחנו מגישים לכם ללא עלות וללא התחייבות.

ובכל זאת, מה יוצא לנו מזה? בכל פעם שאתם משאירים פרטים באתר, הגופים השונים (השותפים שלנו) מתחרים על הכיס שלכם. ומה אנחנו מקבלים? עמלה קטנה מהגוף הפיננסי. לא מכם.

אז אנחנו מצהירים: הדרך בה אנו מרוויחים עמלה מהשותפים שלנו לעולם לא תבוא על חשבונכם. כל המידע המוצג באתר נשאר תמיד ולנצח נצחים אובייקטיבי ונטול הטיות.
אין להסתמך על תוכן הכתבה כתחליף לייעוץ מקצועי כלשהו ו/או המלצה כלשהי לרכוש שירות ו/או מוצר של צד ג'. על הקורא לעשות בדיקות בעצמו לפני החלטתו להתקשר בהסכם מחייב כלשהו עם ספק השירות או המוצר.

משיכות הכספים של המשקיעים מקופות הגמל בקצב מסחרר

מאת: יהודה אביב

#השקעות

הענף של קופות הגמל, שהוא חלק מהחיסכון הישראלי לטווח ארוך, חווה משבר מסוים. במהלך מרץ, סכום כסף בגין משיכות מקופות הגמל הגיע ל־4.1 מיליארד ש”ח, שהוא פי פעמיים מהממוצע החודשי בשנת 2022. במקביל, רק 3 מיליארד ש”ח הופקדו בקופות במהלך החודש הזה. בנוסף, נמשכו מקרנות ההשתלמות כ־1.1 מיליארד ש”ח. “דיבורים עם לקוחות מראים שהמהפכה המשפטית היא גורם מרכזי למשיכות”, אומר בכיר בענף.

איש מושך את כספו

כמו בתקופת הקורונה, הענף של קופות הגמל משכה כספים מהחיסכון של הציבור. במרץ, המשיכות הגיעו לשיא בהיקף של 4.1 מיליארד ש”ח, שהוא כפי שניים מהממוצע החודשי בשנת 2022. כספים בסכום כזה, שהם כ־0.7% מהענף הכולל של קופות הגמל (שמנהלות כ־558 מיליארד ש”ח), מהווים אירוע משמעותי. הכספים שמושכים מקופות הגמל מיועדים להשקעות במניות ובאג”ח, שמטרתן להביא תשואה גבוהה יותר.

ישנן מספר סיבות לגידול המשיכות הדרמטיות בענף. הסיבה הראשונה היא העלאה באטרקטיביות של פיקדונות בבנקים. באפריל, הבנקים מציעים ריבית ממוצעת של 4% לפיקדונות בשנה. הריבית הגבוהה הזו מפעילה קיסם למשתמשים למשוך את הכסף מחיסכון כמו קופות הגמל להשקעה ולהפקיד אותו בפיקדונות שאינם נושאים סיכון. כך, הון רב מקופות הגמל מועבר לפיקדונות בבנקים. הסיבה השנייה לגידול המשיכות קשורה לעליית יוקר המחיה והתשלומים על משכנתאות. הריבית הגבוהה מביאה לעלייה משמעותית בתשלומים החודשיים של המשכנתאות, ובממוצע התשלומים עולים בכ-1,000 ש”ח לחודש. המצב הכלכלי המאתגר גורם לחוסכים לפגוע בחיסכון שלהם ולהשתמש בו לתשלומים רגילים.

גורם נוסף המאיץ את המשיכות הוא ההחלטה של החברות להקפיא את ההלוואות לחוסכים. בשנים האחרונות, חברות הגמל סיפקו הלוואות במיליארדי ש”ח כדי לשמור על החיסכון של הלקוחות ולמנוע מהם למשוך כספים. העלאת הריבית פוגעת בתשואת ההלוואות הללו ומסייעת לחוסכים לשלם את ההלוואה ולא למשוך כסף מהחיסכון שלהם.

סיבה נוספת לגידול המשיכות היא הרפורמה המשפטית. במהלך הרבעון הראשון של השנה, נמצא שידרוג רגיל של חלק מהכספים מחוץ לישראל כתוצאה מהחלטת הממשלה להחליש את מערכת המשפט. התהליך הזה מקנה מראשי בשוק ההון ומחליש את הכלכלה הישראלית. הרפורמה המשפטית הופכת לסיבה מרכזית למשיכת הכספים, ולכן החברות מנסות להבין כיצד לנתב את המשיכות למסלולי השקעה בחו”ל. אם אין אפשרות להשקיע את הכסף בישראל, החברות רוצות לוודא שלפחות הלקוחות שלהן ישארו איתם.

התשובה למשיכות כספים מקופות הגמל היא מגוונת. אחת הסיבות העיקריות היא העלאת הריבית על פיקדונות בבנקים, המהווה אטרקטיביות גבוהה יותר מהתשואה הצפויה מקופות הגמל. כתוצאה מכך, חלק מהחיסכון מועבר לפיקדונות בבנקים שלא מושכים קנסות ומיסוי. עוד סיבה היא העלייה בתשלומים למשכנתאות והעלאת יוקר המחיה, שמגרמת לחוסכים להשתמש בחיסכון לתשלומים רגילים.

נוסף לכך, החברות בענף הגמל מתמודדות עם אתגרים במימון וגיוס לקוחות חדשים. הן ניתנות להלוואות לחוסכים כדי להשמיר על החיסכון שלהם, אך עם עליית הריבית הכלכלית הן מקבלות תשואה פחות גבוהה. לכן, חוסכים רבים מחליטים להשאיר את ההלוואות ולמשוך כספים מהחיסכון שלהם.

המשיכות הגבוהות מצביעות על עמדה של החברות המנהלות את קופות הגמל, שמנסות להתמודד עם המצב החדש בתעשייה בו המשיכות גבוהות יותר מההפקדות.

החברות בתעשיית הגמל עובדות על מציאת פתרונות ואסטרטגיות כדי להתמודד עם המצב החדש ולהשאיר את הלקוחות עמם. הן מבצעות שיפורים בתנאי ההשקעה והתשואה של קופות הגמל על מנת להגביר את האטרקטיביות שלהן. כמו כן, הן מחפשות מקורות חיצוניים של השקעה והפקדה בשוק ההון ובשוק המימון. המטרה היא לשמור על נתינת השירותים והתשואות הגבוהות עבור הלקוחות.

בנוסף, חשוב לציין כי מגבלת המשיכות הגבוהות מתקנת את עצמה על פי המגמות הכלכליות והמדיניות הפיננסית. הגורמים שהביאו למשיכות הכספים הם זמניים ועשויים להשתנות בעתיד. עם התייצבות מצב כלכלי יותר יציב וסיום השינויים המרכזיים, יתכן והמשיכות תחזור לרמות הרגילות.

טיפים למשקיע

קבלת עזרה יכולה להיות ההחלטה הטובה ביותר שתוכל לעשות כשאתה משקיע. למרבה המזל, למצוא מתכנן פיננסי לא צריך להיות קשה. למעשה, הכלי החינמי של Wiser יחבר אותך עם עד שלוש מתכננים פיננסים שעובדים באזור מגוריך, ואתה יכול לראיין את המתכננים שהותאמו עבורך ללא עלות כדי להחליט מי מתאים לך. אם אתה מוכן למצוא יועץ פנסיוני מומלץ שיעזור לך להשיג את היעדים הפיננסים שלך, התחל עכשיו.

15.05.23
אתה עשוי להתעניין גם
5 חברות ביטוח רכב הטובות ביותר במדד השירות | מומלצות 2024

5 חברות ביטוח רכב הטובות ביותר במדד השירות | מומלצות 2024

התכל’ס ושיהיה קצר: 🦉 מדד השירות של חברות הביטוח הוא כלי מעולה של משרד האוצר 🦉 הכלי נותן לנו לדעת מי הפיינליסטיות מבין חברות הביטוח במתן שירות בכל קטגוריה ומי […]

מאת: us_wiser

#ביטוח #ביטוח חובה #ביטוח רכב

ביטוח טסלה :כמה הוא עולה? השוו מחירים בין כל החברות

ביטוח טסלה :כמה הוא עולה? השוו מחירים בין כל החברות

ביטוח טסלה מחיר ממוצע למודל 3 בין כל החברות, ביטוח לטסלה מודל 3 טווח נסיעה ארוך יעלה לכם בממוצע 12,400₪ לשנה, או בערך ₪1130 לחודש, בחברת הפניקס תוכלו למצוא את […]

מאת: us_wiser

#ביטוח #ביטוח רכב

לפני ואחרי: כך הרפורמה בביטוחי הבריאות שינתה את חוקי המשחק (לטובתנו)

לפני ואחרי: כך הרפורמה בביטוחי הבריאות שינתה את חוקי המשחק (לטובתנו)

בשנת 2016 חלה רעידת אדמה די רצינית בעולמות הביטוח – רפורמת ביטוח בריאות. הרפורמה הזו באה לתקן בעיות רציניות ביותר בתחום, להגביר את התחרות בין החברות, לפשט את העניינים ולעזור […]

מאת: us_wiser

#ביטוח

מתי לאחרונה בדקתם את התיק הביטוחי שלכם? הנה סיבות טובות שיגרמו לכם לעשות את זה עכשיו

מתי לאחרונה בדקתם את התיק הביטוחי שלכם? הנה סיבות טובות שיגרמו לכם לעשות את זה עכשיו

ביטוח. אז, גם בכם המילה הזו מעבירה צמרמורת? גורמת לכם להתפתל על הכיסא? מעוררת בכם צורך עז להעביר נושא? טוב. אתם לגמרי לא לבד. ביטוח זה קשה. הביטויים, הניסוחים המוזרים, […]

מאת: us_wiser

#ביטוח #ביטוח חיים

“ביטוחית” זו שפה קשה.  אני כאן כדי להפוך אותה לכלי לשיפור והצלת חיים”

“ביטוחית” זו שפה קשה. אני כאן כדי להפוך אותה לכלי לשיפור והצלת חיים”

שנים רבות אנו נאלצים להתמודד עם שפה שאנחנו לא מבינים, ביטויים קשים לפיצוח ואותיות קטנות שקשה מאד לעכל. לאלה מתווספת הרעשה של פרסומות והצעות, טלפונים וניסיונות לקביעת פגישות, ממקורות שאנחנו […]

מאת: us_wiser

#ביטוח #ביטוח חיים

תגובות
התגובה נשלחה