#

ביטוח משכנתא

אם אתם לוקחים משכנתא – אתם ככל הנראה חייבים לשלם על ביטוח משכנתא. תנו לחברות המובילות להתחרות על הכיס שלכם, השוו וחסכו סכומים משמעותיים.

רק הצעות משתלמות
#
האם חייבים לרכוש פוליסת ביטוח משכנתא?

אם ברוב תוכניות הביטוח ניתנת לכם בחירה אם לבטח או לא, כאשר רוכשים דירה ולוקחים משכנתא מהבנק, מתמודדים עם מצב ‘אין ברירה’: חייבים לרכוש גם ביטוח משכנתא.

לרוב, ביטוח משכנתא הוא תנאי שמוגדר על ידי הבנק, בלעדיו לא ניתן להמשיך הלאה לתהליך לקיחת המשכנתא.
מטרת ביטוח משכנתא היא להגן על הבנק בתרחיש של 2 מקרים – חוסר היכולת של המבוטח להשלים את תשלומי המשכנתא, ובנוסף, במקרה בו נגרם נזק למבנה עליו נלקחת המשכנתא.

את ביטוח המשכנתא אפשר לבחור לרכוש במסגרת הבנק, או באחת מחברות הביטוח.

חשוב לדעת – מחיר הפרמיה החודשית על ביטוח משכנתא עשוי לרדת עם השנים. זה קורה כאשר סכום ההחזר יורד, או כאשר מבצעים מחזור משכנתא.

שאלות תשובות

ממה מורכב ביטוח משכנתא?
ביטוח משכנתא מורכב מ-2 מסלולים:

1. ביטוח חיים

ביטוח חיים מבטיח לבנק פיצוי, במקרה בו לא תוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתא.

ביטוח חיים למשכנתא הוא ביטוח 'ריסק' המכסה במקרה מוות או נכות. במקרה כזה, חלילה, הבנק מקבל את החלק היחסי של ההלוואה לתשלום, ואילו הבעלים של הנכס פטור מתשלום משכנתא, בעוד הנכס נשאר ברשותו.

2. ביטוח דירה

ביטוח דירה מבטיח לבנק פיצוי, במקרה בו הנכס יינזק והערך שלו ירד משמעותית. במקרה כזה יתרת החזר ההלוואה תועמד גם היא לרשות הבנק, במטרה להחזיר את הנכס לערכו הראשוני.

אמנם רכישת ביטוח משכנתא משרת את הבנק, אבל הוא בהחלט יעמוד גם לרשותכם ויסייע במקרה בו הנכס יינזק או לא תוכלו לשלם את סכומי המשכנתא החודשיים.

לביטוח חיים וביטוח דירה מצטרפות הרחבות נוספות לביטוח המשכנתא, ובהן ביטוח נכות, ביטוח מחלות קשות, ביטוח צד ג', ביטוח תכולת דירה ועוד.
מי הגוף המבטח בביטוח משכנתא?
הגופים המבטחים ביטוחי משכנתא הם סוכנויות הביטוח העובדות מטעם הבנקים, או סוכנויות ביטוח חיצוניות לבנקים.

במידה ובוחרים לרכוש פוליסת ביטוח משכנתא דרך הבנק, הבנק ינחה בתהליך במעמד לקיחת המשכנתא. במידה ובוחרים לרכוש פוליסת ביטוח דרך חברת ביטוח חיצונית לבנק, יש לפנות באופן עצמאי לחברת הביטוח ולבצע את התהליך מולה.

חשוב לדעת, שניתן לעבור בהמשך בין חברות הביטוח השונות בתהליך שעשוי לכלול בקשה לחיתום מחדש.
איך קובעים את גובה ביטוח המשכנתא?
המרכיבים שקובעים את גובה ביטוח המשכנתא הם גובה המשכנתא ומשך הזמן לפירעון לאורך השנים, הערכות שווי לנכס והערכות סיכון למבוטח.

חשוב לציין שמאפיינים אלה משתנים לאורך התקופה, מה שעשוי לשנות את מחירי הביטוח. לדוגמא, אם הרקע הרפואי של המבוטח השתנה לרעה, או במידה והמבוטח המיר את מקצועו למקצוע בטוח ביחס למקצוע בו עבד בשלב רכישת הפוליסה – מחירי הפרמיה החודשית ישתנו. לכן, כדאי להתעדכן מעת לעת במחירי הפוליסה שרכשתם, ולעדכן אותה לפי השינויים במצבכם האישי.
כיצד קובעים את הערכות השווי לנכס?
משלבים בין הערכת שווי הקרקע, הערכת שווי הנכס והערכת ערך הכינון.
מה זה ערך כינון? נתון הקובע מה הסכום הנדרש להחזרת נכס לערכו המקורי, במידה וניזוק.

בנוסף, להערכות שווי הנכס מצטרפות הערכות הסיכון והסיכוי לכך שלוקחי המשכנתא – כלומר, המבוטחים – יעמדו בתשלומי המשכנתא:
האם אתם בריאים בדרך כלל? מבוגרים או צעירים? האם עובדים במקצועות מסוכנים?

לכל אלו יש משקל בקביעת סכום הפרמיה החודשית.
מהם שלבי החיתום לפני רכישת ביטוח משכנתא?
בטרם תחתמו על ההסכם מול חברת הביטוח, תידרשו לעבור תהליך הנקרא חיתום. התהליך הזה נועד כדי לערוך היכרות מולכם ולהבין את מצבכם האישי, רפואי ופיננסי.

תהליך החיתום קריטי ומשפיע באופן ישיר על חישוב הפרמיה, והוא זה שגם יקבע האם חברת הביטוח אכן תעמוד בהתחייבויות ותשלם לכם פיצוי, במקרה ותזדקקו לו.
לכן, מומלץ מאד לענות על השאלות תשובות כנות, המשקפות באופן מוחלט את המצב כפי שהוא.
האם סכום החזר ביטוח משכנתא משתנה לאורך השנים?
כן.
תכנון החזר התשלום על ביטוח המשכנתא מורכב מאלמנטים שונים.

מצד אחד, ככל שגיל המבוטחים עולה כך הפרמיה לתשלום הביטוח עולה. זה קורה משום שהסיכון לתרחיש בו אחד מבני הזוג לא יצליח לעמוד בתשלומי המשכנתא עולה גם הוא (מחלות, מוות חס וחלילה).

מצד שני, ככל שעוברות השנים בהן בוצע התשלום, כך היתרה לתשלום המשכנתא הולכת וקטנה. הסכום המצטמצם של תשלומי המשכנתא משפיע באופן ישיר על הסכום של ביטוח המשכנתא – שקטן גם הוא.

לכן, לפני שרוכשים ביטוח משכנתא, כדאי לברר שסכום הביטוח משקף את סכום החזר המשכנתא, ולוודא שסכומי תשלומי הביטוח הולכים וקטנים.
ממי הכי כדאי לרכוש ביטוח משכנתא?
שוק ביטוחי המשכנתא עבר מהפכה משמעותית בשנים האחרונות.

עד לשנת 1998 הבנקים היו הגוף היחיד שמכר ביטוחי משכנתא, מה שהגביל מאד את אפשרויות הבחירה של הצרכן ובנוסף, אפשר לבנקים לגבות של עמלה גבוהה.

כיום, כל חברות הביטוח, סוכנויות הביטוח וגופים פיננסים מציעים ביטוח משכנתא, דבר שהוזיל את העלויות והרחיב את גבולות השירות.

האם פוליסות ביטוח משכנתא אחידות בין הבנקים לחברות הביטוח?
פוליסת ביטוח משכנתא היא פוליסה תקנית.
המשמעות של פוליסה תקנית היא שמפרט הפוליסה מפוקח על ידי המשרדים הממשלתיים וחייב לכלול תנאים בסיסיים, עליהם ניתן רק להרחיב – ולא לגרוע.

חברות הביטוח השונות וגם הבנקים יציגו בפניכם את הפוליסה התקנית, ובנוסף גם מגוון הרחבות ובהן הרחבה לכיסוי צד ג', הרחבה לכיסוי נכות ועוד.
כיצד אפשר לחסוך בתשלום ביטוח המשכנתא?
ברוב המקרים, המשכנתא תלווה אתכם שנים רבות, 10 ואפילו 30 שנה ויותר.
לכן, כל חיסכון בביטוח המשכנתא, גם אם של כמה עשרות שקלים בודדים כל חודש או כל שנה, יתפח לחיסכון משמעותי מאד לאורך תקופת התשלום הארוכה.

השוואה בין ההצעות השונות לבטוח המשכנתא תעזור לכם להבין מה הפרמיה הזולה ביותר, על אותם הנתונים. אל תשכחו לבדוק את פירוט ההרחבות השונות, לוודא שמספר השנים להחזר זהה ואת החריגים בכל הצעה.

רוצים לבדוק האם חברת הביטוח עומדת בהתחייבויות?

משרד האוצר פיתח כלי לבדיקת מדד שירות חברות הביטוח המשווה בין חברות הביטוח השונות במדדי השירות, שביעות רצון, ביקורות ועוד.

ביקורות

מגדל חברה לביטוח

מגדל חברה לביטוח

מגדל החזקות, ביטוח ופיננסים היא חברה ציבורית בישראל, הנסחרת בבורסה. היא מציעה מגוון נרחב של ביטוחים (שנפרט אודותיהם בהמשך) ובנוסף לביטוחים גם מותרי חיסכון והשקעה, קרנות חיסכון לפנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות, שירות ניהול תיקי השקעות, ועוד.

5/5

72.88/100 מדד שירות הביטוח

1 ביקורות

מנורה מבטחים

מנורה מבטחים

מנורה מבטחים מציעה שפע של מוצרי ביטוח, ביניהם ביטוח רכב, ביטוחי נכסים, ביטוחי חיים ובריאות, ביטוחי נסיעות לחו”ל, ביטוחים לעסק ועוד (כמובן שנפרט בהמשך, כולל הטבות ופרטים חשובים נוספים). לצד מוצרי הביטוח, כאמור, מציעה החברה גם מוצרי חיסכון והשקעה, כמו קופות גמל להשקעה, תכניות חיסכון לפנסיה, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים, חיסכון לכל ילד, ועוד הרבה.

0/5

72.88/100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

הראל חברה לביטוח

הראל חברה לביטוח

חברת הראל מציעה שפע של מוצרי ביטוח, ביניהם ביטוחי דירה ורכוש, ביטוחי רכב, ביטוחי בריאות, ביטוח עסק, ביטוח נסיעות לחו”ל, ועוד. בתחום הפיננסים חברת הראל מציעה ניהול קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים, חיסכון לכל ילד, משכנתא הפוכה, ניהול תיקי השקעות, ועוד. 

0/5

70.5/100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

הכשרה חברה לביטוח

הכשרה חברה לביטוח

רכשתם לאחרונה ביטוח מטעם חברת הביטוח הכשרה? יש לכם ביקורת בונה, חוות דעת או המלצה למי שירכשו פוליסות ביטוח של החברה בעתיד? כיתבו לנו, ונשמח לפרסם את חוות הדעת שלכם, לשירות הכלל!

0/5

72.8/100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

כלל ביטוח

כלל ביטוח

כלל ביטוח, שבעלי המניות העיקריים שלה הם אי. די. בי חברה לפיתוח (45%) ובנק הפועלים (10%), מציעה מוצרי ביטוח רבים ושונים, שמייד נסקר בהרחבה. לצד מוצרי הביטוח, החברה מציעה גם מוצרי חיסכון (כמו קרנות גמל, תכניות פנסיה, קרנות השתלמות ועוד), הלוואות ומשכנתאות.

0/5

75.5 / 100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

שירביט

שירביט

עוד לפני שהיתה שירביט חברה לביטוח, היא היתה סוכנות פרטית לביטוח בבעלות פרטית של איש העסקים יגאל רבנוף במשך 26 שנים. היום, שירביט היא מחברות הביטוח המציעות מגוון גדול של ביטוחים שונים בישראל – אבל היא בהחלט לא בין עשר החברות הגדולות בארץ.

0/5

81/100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

הפניקס

הפניקס

“הפניקס חברה לביטוח” מנוהלת על ידי חברת “הפניקס אחזקות”, שבבעלותה גם בית ההשקעות “אקסלנס”, חברת “מהדרין בע”מ” שהיא חברת אחזקות בתחום החקלאות בישראל (ובמיוחד בחקלאות של פירות הדר), וחברת “עד 120 מרכזי מגורים לאוכלוסיה המבוגרת בע”מ”, שאפשר להבין משמה בבירור אילו שירותים היא מציעה.

0/5

77.66 / 100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

ביטוח ישיר

ביטוח ישיר

“ביטוח ישיר” היא שם המותג שמנוהל על ידי חברת “איי די איי חברה לביטוח בע”מ”, אותה חברה היא חברה-אחות של “מימון ישיר”, והמפעילה של מותגים נוספים שמנוהלים בדרך של שירותים ישירים, ללא סוכנים, כמו הביטוח הישיר מטעם “תשעה מיליון”, ביטוח Life Direct בשיתוף עם סופר-פארם, ונוספים.

0/5

83.4 / 100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

איילון חברה לביטוח בע”מ

איילון חברה לביטוח בע”מ

חברת איילון מציעה ביטוחי רכב, ביטוחי דירה, ביטוחי חיים ובריאות, ביטוחים סיעודיים, ביטוחים לעסק, ביטוחי משכנתא, ביטוחים הנדסיים וחקלאיים ואפילו ביטוח המיועד לוועדי בתים.

0/5

74.5 / 100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

AIG

AIG

ב – AIG תמצאו ביטוחי דירות וביטוחי רכב, ביטוחי בריאות ותאונות אישיות, ביטוחי חיים ומשכנתא, ועוד. החברה מדורגת במקום השלישי במדד השירות בביטוח בתחום ביטוחי רכב ובמקום השני בביטוחי דירה, והיא מחברות הביטוח הזמינות והנגישות – בדיוק אלה שאנחנו, הישראלים, אוהבים לעבוד איתן.

0/5

79.25 / 100 מדד שירות הביטוח

0 ביקורות

מידע נוסף שיעניין אתכם

רשות שוק ההון מעריכה: האזרחים בישראל מבזבזים מכספם 3.5 מליארד שקל בשנה על ביטוחים כפולים

רשות שוק ההון מעריכה: האזרחים בישראל מבזבזים מכספם 3.5 מליארד שקל בשנה על ביטוחים כפולים

אזרחים בישראל בעלי תיק ביטוחי, יכולים לבדוק האם הם משלמים יותר מהנדרש דיברנו עם שגיב פלד, יועץ ביטוח פרטי, אודות ישיבת וועדת הכספים שהתרחשה. הנתונים שנחשפו באותה ישיבה היו מדהימים, […]

מאת: יהודה אביב

#ביטוח

חוסכים בקורונה: 4 טיפים שיוזילו את ביטוחי הבריאות הפרטיים שלכם

חוסכים בקורונה: 4 טיפים שיוזילו את ביטוחי הבריאות הפרטיים שלכם

המשפחה הישראלית הממוצעת, מוציאה בממוצע מעל 800 ₪ בחודש על ביטוחי בריאות פרטיים (ביטוח בריאות, ביטוח חיים וביטוח סיעודי). הנה עובדה שאולי תזעזע אתכם – לפני כשנתיים חלה רפורמה בשוק […]

מאת: יהודה אביב

#ביטוח בריאות #ביטוח חיים #ביטוח משכנתא #ביטוח תאונות אישיות

מתי לאחרונה בדקתם את התיק הביטוחי שלכם? הנה סיבות טובות שיגרמו לכם לעשות את זה עכשיו

מתי לאחרונה בדקתם את התיק הביטוחי שלכם? הנה סיבות טובות שיגרמו לכם לעשות את זה עכשיו

  ביטוח. אז, גם בכם המילה הזו מעבירה צמרמורת? גורמת לכם להתפתל על הכיסא? מעוררת בכם צורך עז להעביר נושא? טוב. אתם לגמרי לא לבד. ביטוח זה קשה. הביטויים, הניסוחים […]

מאת: us_wiser

#ביטוח #ביטוח בריאות #ביטוח חיים #ביטוח תאונות אישיות

“ביטוחית” זו שפה קשה.  אני כאן כדי להפוך אותה לכלי לשיפור והצלת חיים”

“ביטוחית” זו שפה קשה. אני כאן כדי להפוך אותה לכלי לשיפור והצלת חיים”

שנים רבות אנו נאלצים להתמודד עם שפה שאנחנו לא מבינים, ביטויים קשים לפיצוח ואותיות קטנות שקשה מאד לעכל. לאלה מתווספת הרעשה של פרסומות והצעות, טלפונים וניסיונות לקביעת פגישות, ממקורות שאנחנו […]

מאת: us_wiser

#ביטוח #ביטוח בריאות #ביטוח חיים #ביטוח תאונות אישיות

אולי גם אתם נכנסים לסטטיסטיקה? כך תגלו אם אתם משלמים כפל ביטוח

אולי גם אתם נכנסים לסטטיסטיקה? כך תגלו אם אתם משלמים כפל ביטוח

  תשלום כפל ביטוח הפך מזמן למכת מדינה, ואת זה לא אנחנו אומרים, אלא המדינה. אם להיות ספציפיים – רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, ואם להיות ממש ספציפיים […]

מאת: us_wiser

#ביטוח #ביטוח בריאות #ביטוח חיים #ביטוח משכנתא #ביטוח תאונות אישיות

הר הביטוח – המדריך המלא לבדיקת תיק ביטוח

הר הביטוח – המדריך המלא לבדיקת תיק ביטוח

לא משנה בני כמה אתם או כמה כסף יש לכם בבנק – אין דבר מעצבן יותר מאשר לשלם כפול על אותו מוצר. הרי, לא היינו משלמים כפול על אותה המכונית. […]

מאת: us_wiser

#ביטוח #ביטוח בריאות